Diagnoza i leczenie cukrzycy u dzieci

Cukrzycę rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych i wyników badań laboratoryjnych.

Jeśli u dziecka występują objawy (o objawach przeczytasz tutaj) sugerujące cukrzycę, lekarz zleci odpowiednie badania diagnostyczne:

  • Badanie krwi

Podstawowym badaniem jest pomiar poziomu glukozy we krwi na czczo i po posiłku.

  • Badanie moczu

    Może wykazać obecność cukru i ciał ketonowych w moczu.
  • Inne badania

    W zależności od sytuacji lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak krzywa cukrowa doustna z obciążeniem glukozą, oznaczenie przeciwciał odpowiedzialnych za proces niszczenia komórek produkujących insulinę (przeciwciała przeciwwyspowe – ICA, przeciwciała przeciw dekarboksylazie kwasu glutaminowego – anty-GAD).

Prawidłowy poziom cukru we krwi u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wynosi na czczo od 70 do 99 mg/dl. Jeśli pomiar wykonujemy o dowolnej porze dnia, po jedzeniu czy wypiciu czegoś słodkiego (tzw. glikemia przygodna), to jego poziom może być znacznie wyższy, ale nie powinien przekroczyć 200 mg/dl. Każde odstępstwo od normy, może oznaczać, że w organizmie dzieje się coś złego.

W przypadku cukrzycy typu 1 diagnozę potwierdza się, gdy u dziecka występują objawy kliniczne i stwierdza się podwyższony poziom glukozy we krwi na czczo lub w przygodnej próbce krwi pobranej w ciągu dnia, a także obecność przeciwciał przeciwko komórkom produkującym insulinę. Rodzinne występowanie cukrzycy typu 1 zwiększa ryzyko choroby.

W przypadku cukrzycy typu 2 diagnozę ustala się na podstawie objawów klinicznych i podwyższonego poziomu glukozy we krwi na czczo lub w badaniu doustnym obciążenia glukozą.

Jak wygląda leczenie cukrzycy u dzieci?

Leczenie cukrzycy u dzieci zależy od typu choroby.

Cukrzyca typu 1

Podstawą leczenia jest insulinoterapia, która polega na regularnym podawaniu insuliny. Dostępnych jest wiele różnych metod dostarczania insuliny, takich jak iniekcje, pompy insulinowe i systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM).

Bardzo ważne w procesie leczenia są zdrowe nawyki żywieniowe i regularna aktywność fizyczna, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi.

Dziecko i jego rodzina powinni otrzymać edukację diabetologiczną, która obejmuje zasady samokontroli cukrzycy, stosowania insuliny, zdrowego odżywiania i radzenia sobie z chorobą.


Cukrzyca typu 2

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od zmiany stylu życia, dążąc do prawidłowej masy ciała małego pacjenta. Ogromne znaczenie tutaj ma zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe oraz regularna aktywność fizyczna. W niektórych przypadkach konieczne może być również przyjmowanie leków, czy też stosowanie insuliny.

W pozostałych typach cukrzycy proces leczenia przebiega podobnie z pewnymi indywidualnymi modyfikacjami.  

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, ale nie musi ona definiować życia dziecka. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i opiece, dzieci z cukrzycą mogą prowadzić zdrowe i satysfakcjonujące życie.

Więcej dowiesz się tutaj:

Fundacja dla dzieci z cukrzycą: https://fundacjaslodziaki.pl/

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne: https://ptdiab.pl

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków: https://diabetyk.org.pl

 

Grupy wsparcia na Facebooku:

https://www.facebook.com/FundacjadlaDziecizCukrzyca

https://www.facebook.com/groups/1415874622012833

https://www.facebook.com/Cukrzyca.akcjasos

 

Ważne! Powyższe informacje mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej. W przypadku podejrzenia cukrzycy u dziecka należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.


Bibliografia:

https://ptdiab.pl/zalecenia-ptd/zalecania-aktywni-czlonkowie-2024

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5876549/

https://www.thieme-connect.com/products/ejournals/html/10.1055/a-1018-8963

https://fundacjaslodziaki.pl/wp-content/uploads/2024/02/onepage_publikacja-na-WWW_2024.pdf

 

Skip to content