a) CYKL WARSZTATÓW KULINARNYCH W PRZEDSZKOLACH I SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
Warsztaty w przedszkolach mają formę zabawową dostosowaną do wieku uW ramach Projektu zostaną zrealizowane następujące działania:czestników. Na każdy warsztat składać się będzie około 10 minutowy wstęp, gdzie prowadzący przedstawi dzieciom zasady zdrowego odżywiania oraz przeprowadzi zabawę ruchową z pytaniami dla dzieci. Następnie dzieci wspólnie z prowadzącym przygotują smaczną, zdrową przekąskę.
Warsztaty dla szkół mają zainteresować uczniów umiejętnościami kulinarnymi wykorzystywanymi w życiu codziennym, spędzania wolnego czasu w ciekawy i pożyteczny sposób, przygotowywania zdrowej przekąski (alternatywy dla wysokoprzetworzonych produktów).
Zostanie zorganizowanych 145 godz. dydaktycznych warsztatów. W każdym warsztacie może wziąć udział max 25 uczestników
b) CYKL OPOWIEŚCI EDUKACYJNYCH – ZDROWIK I BULBA
Zostaną opracowane i wydane dwa opowiadania będące kontynuacją przygód Zdrowika i Bulby. Ilość książek (2X1000 szt.) zostanie rozdzielona pomiędzy przedszkola, które biorą aktywny udział w działaniach Zdrowej Misji.
Do książeczek zostanie opracowany scenariusz prowadzenia pogadanki z dziećmi na tematy związane ze zdrowym trybem życia, zawartymi w opowiadaniach. Udział w pogadankach ma na celu budowanie w dzieciach umiejętności formułowania odpowiedzi, odważnych postaw funkcjonowania w grupie, a także do rozbudzenia wyobraźni i kreatywnego myślenia.
c) KONKURSY
Zorganizowane zostaną 3 konkursy – 2 dla przedszkoli oraz 1 dla szkół podstawowych. Konkursy będą związane z tematyką zdrowego odżywiania i budowania dobrych nawyków zdrowego stylu życia. Do każdego konkursu będzie obowiązywał osobny regulamin uczestnictwa opublikowany na stronie www Projektu.
d) CYKL POGADANEK Z PSYCHOLOGIEM
Działanie skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych. Podczas spotkań będą omawiane problemy zaburzeń odżywiania o podłożu psychicznym (m.in. anoreksja psychiczna, bulimia psychiczna, objadanie się). W ramach tego działania zostanie także poruszony temat uzależnień. Omawiane będą przykładowe uzależniania: fonoholizm, siecioholizm, jedzenioholizm – Fast food, narkomania (między innymi energetyki, dopalacze), alkoholizm.
W ramach działania przeprowadzimy 60 godzin lekcyjnych (45 minut) spotkań ze specjalistami. W każdym spotkaniu może wziąć udział max 25 uczestników.
e) WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY
Działanie skierowane do uczniów szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Warsztaty mają na celu uświadomienie młodym ludziom wpływu niezdrowego trybu życia, braku ruchu, uzależnień od papierosów, narkotyków, alkoholu czy napojów energetyzujących na ich zdrowie w dorosłym życiu. Młodzi ludzie podczas warsztatów nauczą się jak przeciwdziałać takim sytuacjom oraz zwiększą swoją wiedzę w zakresie udzielenia pierwszej pomocy. Kurs prowadzony będzie przez doświadczonych instruktorów. Zostanie przeprowadzonych 10 warsztatów. W każdym warsztacie może wziąć udział max 25 uczestników, przy czym zgłoszenie na jeden termin oznacza pakiet 2 warsztatów jednego dnia.
f) MATERIAŁY EDUKACYJNE
Opracowane zostaną materiały edukacyjne obejmujące tematykę dotyczącą zdrowego stylu życia, dedykowane dzieciom i młodzieży uczestniczącym w zaplanowanych aktywnościach oraz placówkom zakwalifikowanym do Projektu.
g) KOMPENDIUM WIEDZY
W ramach działania planowane jest również stworzenie “Kompendium wiedzy” na stronie projektu www.zdrowamisja.pl. Jest to odpowiedź na duże zapotrzebowanie deklarowane przez rodziców, opiekunów i kadrę pedagogiczną w zakresie informacji związanymi z problematyką żywienia u dzieci. W kompendium publikowane będą wpisy poruszające zagadnienia takie jak np. alergie, otyłość, piramida i talerz zdrowia, eko jedzenie, niejadki, neofobie, cukrzyca, aspekty psychologiczne, i promocja aktywnego spędzania czasu wolnego.
h) WEBINARY DLA PLACÓWEK PRZEDSZKOLNYCH
Webinary będą prowadzone w formie wykładu przez specjalistów m.in. dietetyka, psychodietetyka, psychologa. Webinary skierowane mają być przede wszystkim do rodziców/opiekunów prawnych dzieci w wieku przedszkolnym, ale również dla wychowawców, opiekunów, intendentów. Podczas webinarów będą poruszane tematy, które zostały wskazane w poprzedniej edycji projektu podczas szkoleń jako istotne dla rodziców/opiekunów prawnych dzieci np. jak radzić sobie z wybiórczością żywieniową, jak ograniczać cukier w diecie dziecka etc. Webinary mają odpowiadać na konkretne wyzwania, z którymi na co dzień borykają się dorośli mający pod opieką dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach działania planowane jest 6 webinarów.
i) GRA MIEJSKA
Zorganizowane zostaną 2 wydarzenia dedykowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych – gra miejska “ZDROWA MISJA”. Gra będzie się odbywała na terenie miasta Wrocław i będzie połączeniem elementów edukacyjnych, dotyczących zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej. Celem gry będzie przejście całej trasy przygotowanej w terenie specjalnie na potrzeby „Zdrowej Misji”. Gra będzie wymagała od uczestników interakcji, np. współpracy przy wykonaniu konkretnego zadania albo wymiany dotychczas zdobytych informacji lub przedmiotów na dalsze wskazówki. W każdej grze miejskiej może wziąć udział max 40 uczestników. Dla gry miejskiej będzie obowiązywał osobny regulamin uczestnictwa opublikowany na stronie www Projektu.
j) MIĘDZYSZKOLNE WYDARZENIE SPORTOWE
Zorganizowane zostanie 1 wydarzenie dedykowane dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Celem wydarzenia jest zachęcenie uczniów do aktywności fizycznej, spędzania wolnego czasu w ciekawy i pożyteczny sposób, trening wewnętrznej motywacji do podejmowania działań oraz budowanie zaufania do własnych umiejętności, integracji społecznej, a także kształcenie nowych kompetencji. W wydarzeniu może wziąć udział max 150 uczestników. Dla wydarzenia sportowego będzie obowiązywał osobny regulamin uczestnictwa opublikowany na stronie www Projektu.
Ochrona danych osobowych Koordynatorów i Uczestników Projektu